bebny.jpg
17492944_1267315629970265_4810152378754828757_o.jpg

Muzyczna energia afrykańskiego słońca.

DSC_0024-3.jpg

Moribaya to wielokulturowy kolektyw o międzynarodowym składzie artystów, pasjonatów i podróżników z Polski, Burkina Faso, Australii i Ukrainy. Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki.

Żywiołowa, transowa muzyka bębnów, piękne dźwięki tradycyjnych instrumentów afrykańskich oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego koncertu pełną wrażeń i emocji podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią transowe i szybkie rytmy oraz bujające melodie afrykańskie, inspirowane muzycznym folklorem terenów Afryki Zachodniej. Utwory są autorskimi kompozycjami zespołu powstałymi na bazie tradycji afrykańskich i ich języka muzycznego. Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak Kora - afrykańska harfa, balafony, ngoni, bębny djembe, dundun, tama i bara a także bęben szczelinowy krin, carignian i djabara. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki by chłonąc tamtejszy folklor muzyczny, co pozwoliło im głęboko wniknąć i zrozumieć kulturę i tradycję Afryki Zachodniej. W październiku 2018 zespół wydał swój debiutancki album Kelen. W lutym 2020 ukazał się drugi album o nazwie Fila.

 

Zespół ma na swoim koncie liczne współprace muzyczne ze znakomitymi artystami afrykańskimi. Między innymi Harouna Dembele, Petit Adama Diarra, Dartagnan Camara, Sana Camara,  Mahomed Dabo i  Oumar Outtara, Isouf Coulibaly, Makity Camara i inni.  W 2021 zespół otrzymał trzecią nagrodę na międzynarodowym festiwalu Mikołajki Folkowe. Grupa czynnie koncertuje, na festiwalach m. in.: O.Z.O.R.A. (Węgry), Slot Art Festival, Freeq Festival, Wibracje (3 razy), Organic,Siemia, Festival, Las Camp, Wolimierz, Owocowy Festival, S16 Festival, Street Party - Warszawa, Djembe Marathon (Czechy), Drum Djemboree, Around The Rhythm Festival, Ofca - Oleśnicki Festival Cyrkowo-Artystyczny, Festiwal Przenikania, Navigator Festiwal i wiele innych.

 

 

PAUL GROCOTT

djembe, balafon, dundun.

Pochodzi z Perth w Australii. Zjeździł wiele miejsc na świecie ale to Europa wciągnęła go na dobre. Pasja do gry na bębnach zawładnęła jego życiem ponad 12 lat temu. Gra na bębnach djembe i dun dun, a od 6 lat na balafonie - afrykańskim wibrafonie. W tym czasie poszukiwania muzyczne zaprowadziły go do Burkina Faso, Ghany, Mali i dwukrotnie do Gwinei. Gry na instrumentach uczył się między innymi od mistrzów muzyki afrykańskiej takich jak: Koungbana Konde, Bolokada Konde i Tonton Sylla, Basssidi Kone, Petit Adama Diarra. Obecnie mieszka w Polsce i jest członkiem zespołu Moribaya. Kilka ostatnich lat spędził w Czechach grając ze zespołami Tubabu, Kobiri Mouna Orchestra oraz Camara. Uczy gry na bębnach w Warszawie.

DSC_3849_edited.jpg

ANIKA KAMIŃSKA

djembe, taniec

 Jest założycielem i managerem zespołu Moribaya. Z wykształcenia archeolog ze specjalizacją archeologia podwodna, Pasjonatka podróży i kultur tradycyjnych. Przede wszystkim jednak muzyk i tancerka tradycyjnego tańca z Afryki Zachodniej. Specjalizuję się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Bębnami zafascynowała się pod koniec szkoły średniej, a naukę na poważniej rozpoczeła w trakcie studiów.  Pasja do bębnów i tańca jest głównym motywem odbytych podróży do Afryki i na Kubę.  Pracowała z wieloma znakomitymi muzykami i tancerzami z Gwinei, Mali, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słonbiowej i Senegalu. Anika angażuje się także w działalność promującą kulturę Zachodniej Afryki. Jest współorganizatorką festiwalu Around The Rhythm Festival, oraz prowadzi warsztaty na wielu festiwalach w całej Polsce i za granicą.. Pasjonuję szerokopojęta muzyką tradycyjną świata. Gra w zespole Madrugada. Wiele osób zna ją także jako znakomitą nauczycielkę gry na  bebnach w najstarszej w Polsce szkole gry na bębnach Klick&Drum. Udziela się jako muzyk studyjny. W wolnych chwilach zajmuje się również rękodziełem, robi kolczyki z piór pod pseudonimem Piórja, a także tańczy ze światłem led .

DSC_2849.jpg

NOUMASSA DEMBELE

balafon, ngoni, wokal

Wybitny muzyk, multi-instrumentalista pochodzący z Burkina Faso. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 3 lat, kiedy po raz pierwszy sięgnął po ngoni (afrykańska harfa). Od najwcześniejszych lat dziecięcych Noumassa był otoczony muzyką. Jego ojciec jest znanym i poważanym w Burkina Faso ngonistą i wokalistą. Swoje lata młodzieńcze poza szkołą spędzał na graniu na balafonie i ngoni. Mając 15 lat wstąpił do zespołu muzycznego Fasso Djigui, który rezydował w stolicy miasta Ouagadougou. W 2008 roku zespół Fasso Djigui został zaproszony do Polski na występ podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Noumassa wrócił ponownie do Polski w 2015 roku ze swoim bratem Massą Dembele, z którym ponownie wystąpili na Skrzyżowaniu Kultur. Wtedy też nawiązała się znajomość Noumassy z zespołem Moribaya. Aktualnie Noumassa mieszka w Polsce i zasilił na stałe skład zespołu Moribaya.

DSC_2863.jpg

ZBYSZEK IWAŃSKI 

dundun, kora

Energetyczny dundun fola, uwielbiany

za to, że nawet w najcięższych sytuacjach trzyma groove. Pierwszy bęben djembe kupił 13 lat temu w kwiaciarni. Tak rozpoczęła się jego przygoda z rytmem, która zaowocowała kilkoma dalekimi podróżami (Gambia, Kuba) oraz inspirującymi spotkaniami

z muzykami z Polski, Europy i inncyh kontynentów (m.in. Marvin Diz, Irian Lopez). Obecnie gra na dundunach i korze. Jest leaderem projektu Viaje Al Tambor, gdzie gra na congach i bata. Jest też akompaniatorem do zajęć tanecznych.

Margarita Udovichenko

wokal, sangban, kenkeni, djabara, carignan

Margarita Udovichenko - absolwentka Uniwersytetu sztuki w Charkowie, na wydziale Aktor teatru Lalek. Laureatka nagrody specjalnej dla najlepszej wokalistki na festiwalu Mikołajki Folkowe. Przez 3 lata śpiewała w laboratorium śpiewu ludowego "Wsia Naderzda ", pracowała w takich teatrach jak "De Facto"(Ukraina) "Żywyj teatr"(Ukraina),"Teatr Brama" (Polska). W 2018 roku była organizatorem Projektu "Pieśń Wędrująca" (Warszawa), który był zrealizowany dzięki Warszawskiemu Programowi Edukacji Kulturalnej i Bemowskiemu Centrum Kultury. Oprócz Moribayi Rita śpiewa również w zespołach: Summana, Nowa Kukawica, a także jest założycielką i liderką chóru Korinia. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie pracę z głosem naturalnym, techniki śpiewu tradycyjnego z różnych kultur świata i tzw. śpiewu białego - słowiańskiego. Śpiewając poszukuje nie tylko dobrego brzmienia, ale również dialogu między ludźmi.

IMG_1031_screen_size.jpg

BYLI CZŁONKOWIE

RADEK HERMAN

flet fula, sangban, kenkeni

2014-2019

AMADOU "FOLA" BALDE 

djembe, balafon

2016-2019

Sławek Charzyński

krin, sangban, kenkeni
2017-2019

DSC_7683_edited.jpg

Gosia Marecka

taniec, djabara
2015-2020

IMG_2680.jpg

SYLWIA WALCZAK

djembe

2018

SORIBA CAMARA

djembe, wokal

2019-2020