top of page
bebny.jpg
17492944_1267315629970265_4810152378754828757_o.jpg

Muzyczna energia afrykańskiego słońca.

IMG_6287_edited.png

Moribaya to wielokulturowy kolektyw o międzynarodowym składzie artystów, pasjonatów i podróżników z Polski, Burkina Faso, Australii i Ukrainy. Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki.

Żywiołowa, transowa muzyka bębnów, piękne dźwięki tradycyjnych instrumentów afrykańskich oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego koncertu pełną wrażeń i emocji podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią transowe i szybkie rytmy oraz bujające melodie afrykańskie, inspirowane muzycznym folklorem terenów Afryki Zachodniej. Utwory są autorskimi kompozycjami zespołu powstałymi na bazie tradycji afrykańskich i ich języka muzycznego. Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak Kora - afrykańska harfa, balafony, ngoni, bębny djembe, dundun, tama i bara a także bęben szczelinowy krin, carignian i djabara. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki by chłonąc tamtejszy folklor muzyczny, co pozwoliło im głęboko wniknąć i zrozumieć kulturę i tradycję Afryki Zachodniej. W październiku 2018 zespół wydał swój debiutancki album Kelen. W lutym 2020 ukazał się drugi album o nazwie Fila, a w lutym 2023 roku ukaże się trzeci najbardziej dojrzały album zespołu Saba.

 

Zespół ma na swoim koncie liczne współprace muzyczne ze znakomitymi artystami afrykańskimi. Między innymi Harouna Dembele, Petit Adama Diarra, Dartagnan Camara, Sana Camara,  Mahomed Dabo i  Oumar Outtara, Isouf Coulibaly, Makity Camara i inni.  W 2021 zespół otrzymał trzecią nagrodę na międzynarodowym festiwalu Mikołajki Folkowe. Grupa czynnie koncertuje, na festiwalach m. in.: O.Z.O.R.A. (Węgry), Slot Art Festival, African Beats, Freeq Festival, Wibracje (3 razy), Tribalanga, Festiwal Szamana, Skowronkowy Jarźmin, Organic, Siemia, Festival, Las Camp, Wolimierz, Owocowy Festival, S16 Festival, Street Party - Warszawa, Djembe Marathon (Czechy), Drum Djemboree, Around The Rhythm Festival, Ofca - Oleśnicki Festival Cyrkowo-Artystyczny, Festiwal Przenikania, Navigator Festiwal i wiele innych.

 

Obecnie zespół liczy 5 członków: Anika Kamińska, Noums Dembele, Paul Grocott, Margarita Udovichenko i Karol Kot.

 

PAUL GROCOTT

djembe, balafon, dundun.

Mieszka w Warszawie, ale pochodzi z Perth w Australii. Paul podróżował po całym świecie w poszukiwaniu przygód, ostatecznie osiedlając się w Europie Środkowej, gdzie swoją pracą przyczynia się do rozwoju stale powiększającej się społeczności entuzjastów djembe.

Od 2002 roku pasja do gry na instrumentach perkusyjnych była dużą częścią życia Paula, w mniejszym lub większym stopniu determinując destynacje jego podróży. Po rozpoczęciu gry na djembe Paul dwukrotnie odwiedził Burkina Faso i Gwineę, a także raz Mali i Ghanę, zwykle na 2 lub 3 miesiące, studiując muzykę i tradycje Afryki Zachodniej z legendami takimi jak Koungbana Konde, Bolokada Konde, Tonton Sylla , Bassidi Kone, Karim Coulibaly, Petit Adama DIarra, Makan Kone, Issouf Coulibaly, Kalifa Kone, Hamed Keita, lista jest długa, Obecnie Paul jest znakomitym djembefola i żywą skarbniacą wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat rytmów afrykańskich granych na djembe, dundun, balafon, krin i ngoni. Obecnie gra w grupie Moribaya, gdzie jest głównym kompozytorem i aranżerem 3 albumów studyjnych, a także instrumentalistą grającym  na balafonie Mande i Bobo oraz na djembe.. Paul zebrał duże doświadczenie sceniczne grając z jednymi z najlepszych na świecie  muzykami zachodnioafrykańskimi, australijskimi i europejskimi w wielu różnych miejscach.

DSC_3849_edited.jpg

ANIKA KAMIŃSKA

djembe, wokal, tama, taniec

 Jest założycielem i managerem zespołu Moribaya. Z wykształcenia archeolog ze specjalizacją archeologia podwodna, Pasjonatka podróży i kultur tradycyjnych. Przede wszystkim jednak muzyk i tancerka tradycyjnego tańca z Afryki Zachodniej. Specjalizuję się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Bębnami zafascynowała się pod koniec szkoły średniej, a naukę na poważniej rozpoczęła w trakcie studiów.  Pasja do bębnów i tańca jest głównym motywem odbytych podróży do Afryki i na Kubę.  Pracowała z wieloma znakomitymi muzykami i tancerzami z Gwinei, Mali, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu. Anika angażuje się także w działalność promującą kulturę Zachodniej Afryki. Jest współorganizatorką festiwalu Around The Rhythm Festival, oraz prowadzi warsztaty na wielu festiwalach w całej Polsce i za granicą.. Pasjonuje się szeroko pojęta muzyką tradycyjną świata. Gra w zespole Madrugada. Wiele osób zna ją także jako znakomitą nauczycielkę gry na  bebnach w najstarszej w Polsce szkole gry na bębnach Klick&Drum. Udziela się jako muzyk studyjny. W wolnych chwilach zajmuje się również rękodziełem, robi kolczyki z piór pod pseudonimem Piórja, a także tańczy ze światłem led .

DSC_2550-2.jpg
DSC_2849.jpg

NOUMS DEMBELE

kora, balafon, wokal, ngoni

Wybitny muzyk, multi-instrumentalista pochodzący z Burkina Faso. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 3 lat, kiedy po raz pierwszy sięgnął po ngoni (afrykańska harfa). Od najwcześniejszych lat dziecięcych Noumassa był otoczony muzyką. Jego ojciec jest znanym i poważanym w Burkina Faso ngonistą i wokalistą. Swoje lata młodzieńcze poza szkołą spędzał na graniu na balafonie i ngoni. Mając 15 lat wstąpił do zespołu muzycznego Fasso Djigui, który rezydował w stolicy miasta Ouagadougou. W 2008 roku zespół Fasso Djigui został zaproszony do Polski na występ podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Noumassa wrócił ponownie do Polski w 2015 roku ze swoim bratem Massą Dembele, z którym ponownie wystąpili na Skrzyżowaniu Kultur. Wtedy też nawiązała się znajomość Noumassy z zespołem Moribaya. Aktualnie Noumassa mieszka w Polsce i zasilił na stałe skład zespołu Moribaya.

IMG_6374_edited.png

KAROL KOT

dunun det, krin, bara

Karol Kot to perkusista i multiperkusjonalista młodego pokolenia pochodzący ze Szczecina. Szczególnie upodobał sobie muzykę brazylijską, zachodnioafrykańską, kubańską oraz jazz i muzykę improwizowaną. Swoją przygodę z dundunami i djembe rozpoczął w wieku 7 lat pod okiem Leszka Wiszniewskiego. Od 2014 roku współtworzy baterię sambową Bloco Pomerania wraz z mestre Rafałem Krzanowskim, a od 2018 roku jest członkiem elitarnej, międzynarodowej grupy Bloco X skupiającej najlepszych sambistów z całego świata. Jest absolwentem klasy perkusji Sekcji Jazzu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uczył się u wybitnego perkusisty Krzysztofa Gradziuka. Obecnie uczeń Paula Grocotta i Nikodema Bąkowskiego. W swoim graniu wykorzystuje połączenie perkusyjnej techniki i etnicznej, egzotycznej ekspresji, którym daje upust na licznych koncertach w których bierze udział.

Margarita Udovichenko

wokal, sangban, kenkeni, djabara, carignan

Margarita Udovichenko - absolwentka Uniwersytetu sztuki w Charkowie, na wydziale Aktor teatru Lalek. Laureatka nagrody specjalnej dla najlepszej wokalistki na festiwalu Mikołajki Folkowe. Przez 3 lata śpiewała w laboratorium śpiewu ludowego "Wsia Naderzda ", pracowała w takich teatrach jak "De Facto"(Ukraina) "Żywyj teatr"(Ukraina),"Teatr Brama" (Polska). W 2018 roku była organizatorem Projektu "Pieśń Wędrująca" (Warszawa), który był zrealizowany dzięki Warszawskiemu Programowi Edukacji Kulturalnej i Bemowskiemu Centrum Kultury. Oprócz Moribayi Rita śpiewa również w zespołach: Summana, Nowa Kukawica, a także jest założycielką i liderką chóru Korinia. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie pracę z głosem naturalnym, techniki śpiewu tradycyjnego z różnych kultur świata i tzw. śpiewu białego - słowiańskiego. Śpiewając poszukuje nie tylko dobrego brzmienia, ale również dialogu między ludźmi.

IMG_1031_screen_size.jpg

BYLI CZŁONKOWIE

Zbyszek Iwański

dundun set, bara
2014-2021

DSC_2863_edited.png

Gosia Marecka

taniec, djabara
2015-2020

IMG_2680.jpg

RADEK HERMAN

flet fula, sangban, kenkeni

2014-2019

AMADOU "FOLA" BALDE 

djembe, balafon

2016-2019

Sławek Charzyński

krin, sangban, kenkeni
2017-2019

DSC_7683_edited.jpg

Agata Nowak

balafon
2017-2019

Festiwal Sztuk Afrykańskich-121_edited.png

SYLWIA WALCZAK

djembe

2018

SORIBA CAMARA

djembe, wokal

2019-2020

Dawid Koniecki

djembe
2014-2016

12593782_497976723728563_7781090554795627993_o_edited.jpg
bottom of page